Bibliotecile Publice Teritoriale din Republica Moldova

Archive for octombrie 2018

Biblioteca Naţională a Republicii Moldova

Direcţia Cercetare şi Dezvoltare în Biblioteconomie

și Științe ale Informării

 

Informație pe marginea rezultatelor concursurilor naționale, organizate în cadrul

Programului Național lecturacentral, ediţia I-a, 2018

 Programul Național LecturaCentral este organizat de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova, Biblioteca Naţională a Republicii Moldova, Comosia Națională a Republicii Moldova pentru UNESCO în partenierat cu Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, Autoritățile publice locale, Direcțiile/Secțiile Cultură, Centrele Biblioteconomice Departamentale, Centrele Biblioteconomice Teritoriale Uniunea Scriitorilor din Moldova, Institutul de Filologie al Academiei de Științe a Moldovei, Uniunea Editorilor din Republica Moldova, Uniunea Artiștilor Plastici din Republica Moldova, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din Moldova, Uniunea Oamenilor de Teatru din Moldova, Uniunea Internațională a Oamenilor de Creație.

Integrând diverse activităţi în scopul de a consolida rolul cărţii şi lecturii în dezvoltarea culturii şi civilizaţiei în comunitate, a valorilor naţionale şi locale, de a stimula/încuraja activitatea bibliotecilor  în această direcţie, prima ediţie a anului 2018 a Programului Național LecturaCentral a antrenat bibliotecile publice în 4 concursuri: „Cel mai activ cititor, „Cel mai original proiect  de promovare a cărții și lecturii inclusiv cu ajutorul tehnologiilor”, „Cel mai original proiect de promovarea a cărților din Topul celor mai citite 10 cărți 2016, „Cel mai bun proiect de promovare a lecturii realizat de alte instituții (cu excepția bibliotecilor).

Au fost examinate 31 de dosare prezentate de către Centrele Biblioteconomice Teritoriale și cele Departamentale,  dintre care  19 – în scopul aprecierii învingătorilor  Concursului: „Cel mai activ cititor” ; 6 – în scopul aprecierii învingătorilor  Concursului „Cel mai original proiect  de promovare a cărții și lecturii inclusiv cu ajutorul tehnologiilor”;  1 – în scopul aprecierii învingătorilor  Concursului „Cel mai original proiect de promovarea a cărților din Topul celor mai citite 10 cărți 2016”; 5 –  în scopul aprecierii învingătorilor  Concursului „Cel mai bun proiect de promovare a lecturii realizat de alte instituții (cu excepția bibliotecilor).

Juriul Programului Național LecturaCentral a funcţionat în componenţa a 7 persoane: Constantin Rusnac, preşedintele Comisiei Naţionale a RM pentru UNESCO – preşedintele juriului; Elena Pintilei, director  general al BNRM – vicepreşedintele juriului; Ecaterina Rudakov, consultant principal,  Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova  membru;  Nadejda Pădure, directorul  Bibliotecii  Publice Raionale “Mihail Sadoveanu” , Străşeni – membru; Ludmila Corghenci, șef Centrul de Formare Continuă, BNRM – membru; Valentina Popa, șef al Centrului Statistică, BNRM – membru; Ecaterina Dmitric,  şef seviciu  Dezvoltare în biblioteconomie și Științele Informării, BNRM  – secretar.

          Urmare a şedinţei Juriului Programului Național LecturaCentral (din 27 septembrie 2018)   au fost aprobate următoarele rezultate:

Pentru Concursul „Cel mai activ cititor” se decernează Testimonii de Laureat:

Locul I –  Valeria Fortună, elevă, cl. 12-a, cititoare a Bibliotecii Publice Raionale „ÎPS A. Plămădeală”, Hâncești

Locul II –  Natalia Jurjiu, elevă, cl. a 9-a, cititoare a Bibliotecii Publice Pelinia, Drochia

Locul IIIMargarita Dobrovoliscaia, cititoare a Bibliotecii Publice Raionale „A. Donici”, Orhei, filiala Bucuria

Se decernează diplome  pentru:

  1. Avxentiev Loredana, BP Merenii-Noi, Anenii-Noi
  2. Garpan Vasile, BM „E. Coșeriu”, Bălți, filiala 3
  3. Sorici Oxana, BPR „Gr. Vieru”, Călărași
  4. Diaconu Ion, BPR Cantemir
  5. Cojocari Angela, CRID Dondușeni
  6. Mâțu Ion, BPR „Iulian Filip” Drochia
  7. Vasilicenco Vera, BPO „I. Creangă”, Florești
  8. Bortă Mihail, BPR Nisporeni
  9. Lopată Ana, BPC „I. Creangă”, Orhei
  10. Rusu Rodica, BP Teleșeu, Orhei
  11. Covtun Elena, BPR „M. Sadoveanu”, Strășeni
  12. Popescu Liliana, BP Onești, Strășeni
  13. Ateș Dilara, BP Vorniceni, Strășeni
  14. Magariu Alexandra, BP Recea, Strășeni
  15. Sofronescu Maria, BPR „V. Alecsandri”, Telenești
  16. Busuioc Fiodor, BPR ”Dimitrie Cantemir”, Ungheni

Pentru Concursul „Cel mai original proiect  de promovare a cărții și lecturii inclusiv cu ajutorul tehnologiilor” se decernează Testimonii de Laureat:

Locul IBiblioteca Publică Raională „M. Sadoveanu”, Strășeni, director Nadejda Pădure, pentru Campania de Lectură „Îmi place să citesc”

 Locul IIBiblioteca Publică Raională „V. Alecsandri”, Telenești, director Maria Furdui, pentru proiectul „Laboratorului de familie „Family L@B””

Locul III – Biblioteca Publică Șerpeni, Anenii-Noi, șef bibliotecă Nina Botnari  pentru proiectul „Ce-ţi doreşti să citeşti?”

Se decernează diplome pentru:

  1. BP Chirca, Anenii-Noi, șef bibliotecă Marina Negru, pentru proiectul „Creațiile bunicului Alexandru Plăcintă”
  2. BPO „I. Creangă”, Florești, director Elena Belschi „O carte pentru fiecare”
  3. BPO „E. Loteanu”, Ocnița, director Maia Taraban – „АРТ-терапия + IT – спасение от одиночества”

Pentru Concursul „Cel mai bun proiect de promovare a lecturii realizat de alte instituții (cu excepția bibliotecilor) se decernează Testimonii de Laureat:

 Locul I – Dnei Maria Pilchin, poetă, critic și cercetător literar, pentru proiectul „Emisiunea Lecturi à la carte”, TVM 1. Sâmbăta – 21.20, duminică – 13.45 (reluare)

Locul II – Dnei Doina Lupu, șef Catedra de limba și literatura română, Centrul de Excelența în Informatică și Tehnologii Informaționale, pentru proiectul în cadrul disciplinei „Literatura universală” de promovare a lecturii

Locul III – Dnei Maria Vleju, șef adjunct Direcția Generală Educație Telenești, pentru proiectul „Lecturi inteligente”

Se decernează diplome pentru:

  1. Consiliul Raional al Tinerilor, Florești „Activități de lectură organizate la BPO „I. Creangă”, Florești
  2. Consiliul Raional Tineret Orhei (CRTO), pentru proiectul „Să lecturăm împreună”

 Premii speciale pentru „Cei mai buni promotori în Grupul Public „LecturaCentral” pe Facebook: (conform clasamentului în rubrica statistici ai Grupului)

  1.  Maria Cojocaru, director BPR „I. Filip”, Drochia
  2. Adelina Porcesco, BPR „I. Filip”, Drochia
  3. Lidia Gontea, BPR „I. Filip”, Drochia
  4. Maria Furdui, director BPR „V. Alecsandri”, Telenești
  5. Eugenia Dicaia, director BPR „V. Coroban”, Glodeni
  6. Angela Zatic, BP „G. Munteanu”, Bravicea, Călărași

 Extras din procesul verbal al şedinţei:

  • membrii Juriului aduc mulţumiri bibliotecilor participante la concursuri, implicarea în Programul Național LecturaCentral, încurajând/stimulând  implicarea mai multor biblioteci
  • recomandă responsabililor BNRM de a revizui prevederile Programului Național LecturaCentral referitor la termenii de prezentare a dosarelor, componenţa acestora, perioada cronologică acoperită etc.
  • bibliotecile participante vor prezenta dosarele pentru concurs, incluzând toate componentele stipulate în Ghidul metodologico-practic; doar fiind prezente toate acestea dosarele vor fi admise pentru concurs.

 

Felicitări pentru bibliotecile, bibliotecarii şi cititorii

desemnaţi în cadrul concursurilor!

Vezi aici pdf Comunicat concursuri program-lecturacentral-final 2018


Social

ADRESE BIBLIOTECI PUBLICE TERITORIALE RAIONALE / MUNICIPALE / ORĂȘENEȘTI

Blog Stats

  • 96.737 hits

Categorii

Contacte

022 240070; 022240443

9.00 -17.00

slideshare

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Alătură-te altor 24 de urmăritori

Niciun eveniment viitor